Dawniej piasek.one.pl

Dzisiaj jest: 2 Grudzień 2020    |    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Realizacja inwestycji z mniejszym poparciem?

Budżet obywatelski cały czas budzi emocje. W Piasku mają żal, że nie dojdzie do realizacji ich zadania, któremu w głosowaniu zabrakło 44 głosów, a w budżecie na rok 2015 znalazły się inwestycje, które w ramach budżetu obywatelskiego zdobyły zdecydowanie mniejsze poparcie mieszkańców.

W budżecie obywatelskim na rok 2015 złożono propozycje kilku zadań w Piasku. Jednym z nich było zadanie pn. „Budowa bieżni, skoczni i siłowni plenerowej dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz mieszkańców Piasku na terenie boiska "Orlik" wraz z modernizacją drogi prowadzącej na ww. tereny sportowe”, którego wartość oszacowano na 299 tys. zł.

Taka baza sportowa to wstyd!

Propozycja w głosowaniu zdobyła 2 511 głosów. Gdyby było ich 44 więcej, byłaby finansowana w ramach środków przeznaczonych na budżet obywatelski. Jeszcze w ubiegłym roku sołtys Barbara Psik i Rada Sołecka wystosowały do burmistrza Pszczyny pismo, w którym zwracano uwagę na to, że inwestycja jest niezbędna.

„Z uwagi na fakt, iż nasza miejscowość jest atrakcyjna pod względem mieszkalnictwa, z roku na rok przybywa ludzi młodych, a co za tym idzie zwiększa się ilość dzieci uczęszczających do szkoły. Niewystarczające zaplecze sportowe zostało w ubiegłych latach uszczuplone z powodu koniecznej rozbudowy szkoły. Na stan obecny składa się dwutorowa, stara, zniszczona 60 m żużlowa bieżnia oraz rozbieg i skocznia w dal. Aż wstyd to zaliczyć do obiektów sportowych” - czytamy w piśmie.

Sołtys i rada zaapelowali do burmistrza, by inwestycja została wpisana do budżetu gminy na rok 2015. Tak się nie stało. Za to w budżecie znalazły się inne zadania, które nie zostały przeznaczone do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. To m.in. przebudowa ul. Wielodroga w Jankowicach czy przebudowa OSP w Ćwiklicach. Pierwsze w głosowaniu zdobyło 1 143 głosy, co dało 11. miejsce, a drugie – zaledwie 769 głosów i 17. lokatę.

Zabrakło niewiele

- Czujemy żal z tego powodu. Mieszkańcy pytają dlaczego tak się dzieje, że nasza propozycja zdobywając tak dużą liczbę głosów nie dojdzie do skutku, a inne zadania, ze zdecydowanie mniejszym poparciem jednak będą realizowane. Zabrakło nam tak niewiele... – mówi sołtys Piasku i jednocześnie radna, Barbara Psik.

Burmistrz Dariusz Skrobol przyznaje, że o tym, które zadania z budżetu obywatelskiego dodatkowo będą realizowane, decyduje wiele czynników. - Na pewno kierujemy się zasadą zrównoważonego rozwoju całej gminy, która dzieli się na dwanaście osiedli i dwanaście sołectw. Nie dziwię się mieszkańcom Piasku, że mogą czuć się rozczarowani, iż zabrakło kilku głosów do tego, żeby przeszedł ich wniosek inwestycyjny. Przypomnę jednak, że realizowane będą trzy wnioski kulturalno-społeczne, na czym skorzystają mieszkańcy Piasku - mówi.

Rok temu to Piasek skorzystał

Te zadania to: "Zakup nowych książek, sprzętu multimedialnego oraz wyposażenie w nowe meble dla biblioteki publicznej w Piasku" za 57 tys. zł, "Organizacja półkolonii dla dzieci sołectwa Piasek" za 89 tys. zł oraz "Organizacja Dni Piasku" za 32 tys. zł.

Burmistrz zauważa też, że rok temu niewiele głosów brakowało do finansowania z budżetu obywatelskiego zadania, polegającego na adaptacji pomieszczeń OSP w Piasku na cele kulturalne. Mimo to, w budżecie gminy znalazły się środki na ten cel.

B. Psik mówi, że jeszcze nie otrzymała odpowiedzi na pismo od burmistrza. Podkreśla też, że sprawa z pewnością poruszona będzie na zebraniu sołeckim. A jeśli będzie taka konieczność, w tym roku znowu mieszkańcy zgłoszą zadanie do budżetu obywatelskiego.

żróddło artykułu: http://www.pszczynska.pl/w-piasku-czuja-zal-realizuje-sie-inwestycje-z-mniejszym-poparciem.html

Kilka słów o stronie

Witamy na stronie miejscowości Piasek.

Strona działa od 6 grudnia 1999 roku i przez ten okres miała różne formy, różne adresy, rożne konstrukcje. Na początku była to prosta strona napisana w windowsowskim notatniku, a obecnie jest zarządzana przez najnowszy system zarządzania treścią CMS Joomla 2.5.x

Zapraszamy do współpracy wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby pomóc w redagowaniu i tworzeniu strony miejscowości Piasek.

 

Zaloguj